2.253 visninger
|
Oprettet:
Rengøring samt udskiftning af tæpper {{forumTopicSubject}}
Jeg har købt en Chaparral CC205 fra 1998, som jeg ønsker at friske lidt op.
Tæpper generelt ser lidt slidt og brugte ud, men hvad gør man ved dem?
Kan de renses, eller skal de udskiftes?
I Cockpitet kunne jeg godt tænke mig at få noget andet på, evt treadMaster, eller et trægulv? Men da båden er min første ved jeg ikke hvad man skal vælge?
Tæppe indklædning i Kahyt, regner jeg med at rense, men hvad bruger man for at få det bedste resultat?
Mvh
Jesper LP
jul 2007
Følger: 1 Både: 1 Emner: 2 Svar: 12
feb 2007
Følger: 28 Følgere: 26 Emner: 16 Svar: 628
jul 2007
Følger: 1 Både: 1 Emner: 2 Svar: 12
jan 2008
Følger: 1 Emner: 6 Svar: 4
Tak for dit svar.
Har tidligere været inde og se dit "Projekt" igennem, og der af har jeg fået øjene op for Treadmaster.
Det eneste jeg skal have klar lagt før jeg begynder at fjerne gamlet tæppe, er hvad der er under? Tæppet er på alle over flader, i cockpittet, altser gulv og sider.
Var det også det i din båd, eller var det som mange andre kun tæppe på gulvet?
Men jeg håber der er Glasfiber under... men det kunne evt også være "Støbeplader"... siden det hele er bekældt med tæppe?
PS: Din båd ser rigtig godt ud på dine billeder. og nogle af de ting du har lavet er de samme ting der skal laves ved min.
Mvh
Jesper
Rengøring samt udskiftning af tæpper