Motor går ujævnt ! HJÆLP ! {{forumTopicSubject}}
Hej bådvenner
Jeg har lige fået skuden i vandet men motoren går utroligt dårligt. den hugger og går meget ujævnt i tomgang. Når der sejles med halv til fuld gas så kan jeg høre at den ikke tænder på alle cylindre når den så pludseligt gør så kan det mærkes og den trækker meget bedre og lyder mere sund.
Når den er varm går den periodisk i stå ved langsom sejlads eller tomgang.
Hvad kan der være galt ?
Motor er en 40HK 4 takt mercury fra 2001
Jeg har tanket med frisk benzin og hældt lidt quicksilver gazoline stabilizer i tanken men den gør stadig det samme.
Imorgen vil jeg prøve at skifte tændrør og hvis det ikke hjælper så aner jeg ikke hvad jeg skal stille op, håber i kan hjælpe så jeg kan komme ud og nyde sommer vejret her i weekenden.
Mvh Jesper
jul 2004
Følger: 1 Emner: 2 Svar: 13
Tror det ville hjælpe.
feb 2006
Følger: 5 Følgere: 18 Både: 2 Emner: 50 Svar: 3.147
tjekket benzinfilter?
renset karburatorer og evt justeres
jul 2007
Følger: 1 Emner: 9 Svar: 27
Det der med at checke kaburator og justere og checke benzin filter vil jeg meget gerne men så kræver det at jeg får at vide hvad jeg skal gøre.
jun 2007
Følger: 2 Følgere: 1 Både: 1 Emner: 1 Svar: 18
jun 2007
Følger: 2 Følgere: 1 Både: 1 Emner: 1 Svar: 18
jul 2007
Følger: 1 Emner: 9 Svar: 27
Motoren ligner en sprit ny under hætten så jeg tror ikke det kan være ir eller fugt men det kan da godt ske det er sådan noget.
Jeg prøver med nye rør i morgen og krydser fingre for det bare var det.
jul 2007
Følger: 1 Emner: 9 Svar: 27
Fik båden op på 23 knop idag så mon ikke min motor kører som den skal nu ?
Motor går ujævnt ! HJÆLP !