{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.743 visninger | Oprettet:

Renovering af gelcoat {{forumTopicSubject}}

Hej Bådgalleri
Jeg skal til at renovere gelcoaten på min båd. Jeg vil gerne høre jeres mening omkring hvorvidt det er nødvendigt at renovere med glasfiber og polyester eller jeg blot kan nøjes med at slibe gelcoaten ned, evt. spartle og male den over igen.
Mvh
Peter


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Rengøring af køkken opvask og vasket gul i lille gang og køkken 310 kr.
  • 2 times rengøring i dag senest 17:00 500 kr.
  • Jeg skal bruge en låsesmed til et skab 400 kr.
  • Ca 20 kvm væg med standhaftig tapet 2.500 kr.
  • Gummimåtter, bundmåtter, hjulkapsler, stålfælge med dæk. 1.200 kr.
  • Ophængning af spisebordslampe i betonloft i 800 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Renovering af gelcoat
  • #1   18. dec 2017 er det ikke bare malingen der er skallet af og så den oprindelige gelcoat du kan se inde under?

  • #2   2. jan 2018 Det ser for mig ud som om der er en stor lys plet der går fra fenderlisten og skråt ned mod vandlinjen, hvor der er en anden mørk plet. Er det dig der er begyndt et slibe, eller er det en gammel reparation?
    Og skaderne ved fenderlisten ligner også, noget der er opstået over tid. Hvis man bruger fenderlisten hårdt mod kajkanten som bremse. jeg mener ikke at gelcoate plejer ikke at løsne sig i store flager, undtagen hvis skroget udsættes for store deformations ændringer. Eller hvis der er blevet repareret så vedhæftningen er dårlig.


Kommentér på:
Renovering af gelcoat

Annonce