3.668 visninger
|
Oprettet:
FølgFølg ikke
3 Svar
Begynderbåd kmv dromedille Begynderbåd kmv dromedille
Hej alle
Nogen med erfaring på ovenstående båd, er den for gammel, er den svær at sejle eller er den god som begynderbåd
Kiggede lidt på denne
http://www.koegeboatcenter.dk/?DocID=310&id=3269&type=2
0 synes godt om
sep 2008
Følger: 52 Følgere: 8 Både: 1 Emner: 1 Svar: 648
aug 2007
Følger: 7 Følgere: 6 Både: 1 Emner: 4 Svar: 76
Der skal speedbådskørekort til det sæt du kikker på.
sep 2008
Følger: 52 Følgere: 8 Både: 1 Emner: 1 Svar: 648
With skroget er kendt for sin noget runde form, denne er med til at give god plads i båden samt at den planer nemt, den er også mere stabil end et V-skrog der er trukket lang tilbage. Prisen er den kan driver lidt i sidevind og den kan slå i bølgerne, specielt hvis der er tale om korte søer, men den bjærger sig fint i hårdt vejr med store bølger og så længe farten tilpadses vil det ikke være mere ubehageligt end i så mange andre både.
Har hørt historier om de afrikansk produceret både, der efter sine let gik fra hinanden i bølger grundet kobination af dårlig kvalitet og den lidt hårde medfart båden for når den planer i bølger.
Personligt syntes jeg at skroget er en godt til mindre både, da det sejler fint med en mindre motor, er stabilt og giver mere plades om bord.
Begynderbåd kmv dromedille